Dispozícia a usporiadanie kuchyne

Kuchyňa by mala byť nielen krásna, ale hlavne praktická. So správnym usporiadaním pomôže pracovný trojuholník a dodržanie základných pravidiel ergonómie.

„Usporiadajte kuchyňu na mieru vašim potrebám a priestoru v súlade s modernými trendmi. Pokiaľ využijete priestor na maximum a navyše múdro vyriešite rozvrhnutie kuchyne, získate kuchyňu snov. Nezabudnite na to, že v kuchyni musí zostať dostatok miesta na váš voľný pohyb. Prispôsobte ju počtu členov domácnosti, nechcete predsa o seba zakopávať.“

Pracovní trojúhelník kuchyně

Čo je pracovný trojuholník v kuchyni a ako ho ideálne usporiadať?

Je to jednoducho usporiadanie troch najdôležitejších zón v kuchyni ( zóna varenia, zóna umývania, zóna skladovania) do čo najmenšieho vzájomne prepojeného priestoru. Ak netrénujete na kuchynský maratón, verte nám, že oceníte, ak bude tento priestor v rámci dispozície kuchyne čo najmenší. Spája varnú dosku alebo sporák, drez a chladničku, teda zónu varenia, zónu umývania a zónu skladovania. Sú to tri body, medzi ktorými sa pri varení v kuchyni pohybujete najviac a najčastejšie, kombináciou týchto troch bodov získate pracovnú zónu. Mali by na seba plynulo nadväzovať, nič by im nemalo prekážať a mali by byť optimálne blízko seba. Pracovná plocha medzi drezom a varnou doskou by mala byť čo najväčšia, aby ste mali dostatok priestoru na prípravu, odkladanie, krájanie potravín... 

Ak netrénujete na kuchynský maratón, verte nám, že oceníte, ak bude tento trojuholník v rámci dispozície kuchyne čo najmenší. Zistite, ako si v kuchyni zariadiť pracovný trojuholník.

5 praktických tipov pre ideálnu dispozíciu kuchyne

Predtým, ako začnete plánovať kuchyňu, je dôležité ujasniť si niekoľko základných parametrov, ktoré určujú hlavné usporiadanie kuchyne. Odpovedzte na niekoľko základných otázok, aby ste získali ideálne usporiadanie kuchyne.

1. Na čo budem kuchyňu používať?

Vytvorte si zoznam činností a rituálov, ktoré ste zvyknutí vykonávať v kuchyni. To určuje ergonómiu kuchyne. Ste veľký kulinár a radi v kuchyni dlho a usilovne varíte, alebo ste priaznivcom rýchlosti a jednoduchosti? Je kuchyňa miestom stretnutí celej rodiny alebo návštevníkov a radi zapájate všetkých do varenia? Slúži ako miesto pre váš home office alebo na prípravu detí do školy? To všetko ovplyvňuje usporiadanie kuchyne a jej možnosti. 

undefined
undefined

2. Aká vysoká by mala byť kuchynská linka? 

Správna výška kuchynskej linky vám zaistí čo najpohodlnejšie užívanie kuchyne. A ako správnu výšku kuchynskej linky určíte? Riaďte sa pravidlami ergonómie. Ohnite vašu ruku v lakti do pravého uhla, vaše ruky by mali byť cca 15 cm nad pracovnou plochou. Práve tam je ideálna výška kuchynskej dosky priamo pre vás. Štandardná výška kuchynskej linky sa pohybuje v rozmedzí 80 – 95 cm, najpoužívanejšia výška je 91 cm. Výška kuchynskej linky nemusí byť všade rovnaká. Tam, kde máte umiestnený drez by mala byť pracovná plocha vyššie cca o 10 cm, aby ste pohodlne dosiahli na dno drezu a nehrbili sa. Naopak nižšie, optimálne o 25 cm pod výšku vášho lakťa, môžete umiestniť varnú plochu. Pri varení tak budete mať uvoľnené ramená a pohodlne uvidíte na dno hrncov s pokrmom. Aby ste mali všetko pohodlne po ruke, zvoľte aj správnu výšku horných skriniek kuchyne. Vzdialenosť horných skriniek od hornej hrany pracovnej dosky by mala byť ideálne 50 – 52 cm.

Pamätajte, že výšku kuchynskej linky by ste mali určovať podľa výšky postavy toho, kto bude vo vašej novej kuchyni variť a pripravovať pokrmy najčastejšie.

3. Akú hlbokú kuchynskú skrinku si mám vybrať?

ĺbka spodných skriniek v kuchyni by mala byť aspoň 60 cm, čo súvisí aj s hĺbkou pracovnej dosky, pričom treba mať na pamäti, že čím hlbšiu pracovnú dosku si vyberiete, tým ťažšie dočiahnu menší členovia domácnosti do zadnej časti kuchyne.

undefined
dispozice-kuchyne-1.jpg

4.  Čo všetko umožňuje môj priestor? 

Usporiadanie malej kuchyne sa líši od usporiadania veľkej kuchyne. Napríklad je ťažké umiestniť kuchynský ostrov do panelákovej kuchyne. Nenechajte sa však obmedzovať priestorom a premyslite si vnútorné usporiadanie kuchynských skriniek tak, aby aj malá rovná kuchyňa alebo kuchyňa v tvare L bola čo najefektívnejšia. Na druhej strane, vo veľkej kuchyni využite pracovný priestor naplno pomocou kuchýň v tvare U alebo práve s ostrovčekmi.

5. Ako optimálne usporiadať úložné priestory?

Ideálne rozvrhnutie vnútorného vybavenia kuchyne je najdôležitejšou súčasťou jej usporiadania. Nezáleží na tom, či plánujete vybaviť malú kuchyňu, najčastejšie kuchyňu v paneláku, alebo veľkú kuchyňu v modernom štýle prepojenú napríklad s obývacou izbou. Vždy si vyberte ergonomické riešenie a dômyselné usporiadanie vnútorného vybavenia kuchyne, aby ste mohli správne rozmiestniť kuchynské riady. Vnútorné usporiadanie kuchyne by malo poskytovať dostatok priestoru na uloženie potrebných vecí. Príbory, riad, plechy na pečenie, dózy na nápoje a zeleninu, potreby na pečenie a korenie.

undefined

Dispozícia a usporiadanie kuchyne

Veľmi dôležitým prvkom dnešnej moderne riešenej kuchyni tiež je, aby správne zapadla do obytného priestoru. Pre dobre fungujúcu kuchyňu je nevyhnutné maximálne využiť pre kuchyňu vyhradený priestor, aby mal čo najväčšiu úžitkovú plochu. Zároveň však musí byť zaistený dostatok miesta pre voľný pohyb.

Projektový konzultant je tu pre vás

Štýlová kuchyňa bez starostí
 
  • komfortný zákaznícky prístup
  • vaše maximálne pohodlie a úspora času
  • pravá ruka pre váš projekt

Vieme, aká náročná môže byť rekonštrukcia vášho bývania. Služby projektového konzultanta vám poskytneme zadarmo. Chcem vedieť viac.

Dohodnúť schôdzku

SIKO projektový konzultant
Mohlo by vás zaujímať
undefined
Pred nákupom kuchyne
Na čo sa pripraviť, ako postupovať pri plánovaní novej kuchyne?
undefined
Štýlové riešenia kuchýň
Objavte inšpiráciu pre štýlové riešenia kuchýň od našich SIKO dizajnérov.
undefined
Grafický návrh kuchyne
Naplánujeme pre vás kuchyňu podľa vašich predstáv.
undefined
Kuchyňa na mieru
Vyberte si zo širokej ponuky našich kuchýň na mieru.
lp-nesvary-stara-kuchyne-min.jpg
Nešváry v kuchyniach
Všetci opakujeme chyby, ktoré skôr či neskôr začneme ľutovať.
undefined
Katalóg kuchyne
Prelistujte katalóg kuchýň a načerpajte inšpiráciu.