Staňte se fanouškem
  • Slovenčina

Ako sme pomáhali stavať sen – druhý diel

V ďalšej epizóde "Jak se staví sen - extra" sme pomohli splniť želanie štrnásťročnej študentke Andrejke. Tá je po detskej mozgovej obrne invalid. Snaží sa byť čo najviac sebestačná. Prekonáva tak nielen zdravotné prekážky, ale aj bariéry v byte. Andrejka by si veľmi priala kúpeľňu, v ktorej by sa zvládla vykúpať sama, bez pomoci mamičky.

Mamička Jitka si k sebe Andrejku vzala, keď mala jeden rok. Vedela, že je chorá, netušila ale, ako moc. Na Andrejkinom zdravotnom stave sa podpísala jej biologická matka tým, že užívala drogy aj v tehotenstve. Ihneď po pôrode dievčatko opustila. Lekári predpokladali telesné aj mentálne postihnutie dievčatka. To druhé sa našťastie nepotvrdilo. Teraz býva Andrea so súčasnou mamičkou v pražskom štvorizbovom byte, po ktorom sa Andrea pohybuje buď na trojbodových paliciach, alebo na vozíku. Bez palíc sa pohybuje len po štyroch. Takže v kúpeľni by bola schopná sa sama umyť v sprchovom kúte, ktorý ale doteraz nemali. Nová kúpeľňa by uľavila aj mamičke, pre ktorú je čím ďalej ťažšie Andrejku do vane dostať. A preto nastúpil tím relácie Ako sa stavia sen - extra. Rozhodli sa postaviť Andrei byt v byte ako ďalší krôčik k jej samostatnosti.

Kúpeľňa bola v pôvodnom stave úplne nevyhovujúca, zlý prístup do kúpeľne, vstup na záchod a absolútne nespĺňala podmienky kúpeľne bez bariér. A ako Andrea sama hovorí "Nebude to už nic k pláči, sejdeme se ve sprcháči.", tak dizajnéri tiež splnili.

Koupelna před změnou

Nová kúpeľňa spĺňa všetky Andreine požiadavky. "Sprchový kút je obrovský, nenájdete na trhu typovú sprchovú vaničku, ktorá by sa do neho vošla, preto sme zvolili vyspádovanú plochu s odtokovým kanálikom tak, aby sprchový kút bol čo najširší" hovorí dizajnér Peter. A aj keď sa Andrejka bála toho, ako si dizajnéri práve s kúpeľňou poradia, výsledok stojí za to. Andrejka v kúpeľni našla všetko čo potrebuje a mala z nej obrovskú radosť.

Koupelna po změně        Koupelna po změně

Celý diel tejto prestavby si môžete pozrieť tu.

Sdílejte na